حج، داروی شفابخش بیماریهای امت اسلامی

حج، داروی شفابخش بیماریهای امت اسلامی

به گزارش آوای برخوار،به مناسبت فرارسیدن موسم حج ابراهیمی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی پیام مهمی خطاب به حجاج بیت‌الله الحرام صادر نمودند که متن آن به شرح زیر است:
حج، داروی شفابخش بیماریهای امت اسلامی
ماهنامه آوای برخوار دوساله شد.

ماهنامه آوای برخوار دوساله شد.

ماهنامه فرهنگی اجتماعی آوای برخوار در تاریخ 95/10/15 از هیأت نظارت بر مطبوعات کشور مجوز دریافت نمود. این ماهنامه با هدف اطلاع رسانی در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی وارد عرصه مطبوعات شهرستان برخوار شد. در طول این دو سال با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بود که با استعانت از خداوند متعال و عنایات امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف همه آنها را پشت سر گذاشت.ماهنامه آوای برخوار دوساله شد.
حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام عالم آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم

حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام عالم آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم

چهارم ربیع الثانی یکی از روزهای است که دل اولیای خدا به جهت میلاد یک انسان والامقام شاد است. انسانی که از سلاله پاک اهل بیت علیهم السلام است . انسانی که عمر پر برکت خویش را در محضر چهار امام معصوم گذرانده و از پیشگاه ایشان کوله بار خود را پر از معرفت و حکمت نموده است . عالمی که به زبان اهل بیت علیهم السلام عالم آل محمّد و دوست حقیقی و ولایتمدار واقعی اهل بیت علیهم السلام توصیف گشت.حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام عالم آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم
وحدت، گم شده امت اسلام

وحدت، گم شده امت اسلام

امام خمینی (ره) می دانست که نقطه ضعفی در دنیای اسلام وجود دارد و آن اختلاف شیعه و سنی است که متأسفانه تفکر پوچ وهابیت به آن دامن می زند. به همین جهت از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مردم را به وحدت دعوت نمودندوحدت، گم شده امت اسلام
اصول شهروندی : آداب دست دادن

اصول شهروندی : آداب دست دادن

اصول شهروندی : آداب دست دادنبا سلام خدمت همه خوانندگان فهیم آوای برخوار و سپاس از لطف بیکرانتان که در پی چاپ مطالب شماره قبل , دوستانتان در آوای برخوار را مورد لطف و مهربانی خود قرار دادید.
دوستان در ادامه مطالب پیشین درباره اصول شهروندی , در این شماره درخصوص آداب دست دادن صحبت خواهیم کرد. ابتدا اهمیت دست دادن وشیوه مصافحه را از منظر اسلام بررسی خواهیم کرد و در ادامه به چند مورد از اصول شهروندی درباره دست دادن اشاره خواهیم نمود.
سخن مدیر مسئول : نیروهای انقلابی و متدین کار فرهنگی در عرصه فضای مجازی را جدی بگیرند/ مسئولین منافع عموم را بر منافع خواص ترجیح دهند.

سخن مدیر مسئول : نیروهای انقلابی و متدین کار فرهنگی در عرصه فضای مجازی را جدی بگیرند/ مسئولین منافع عموم را بر منافع خواص ترجیح دهند.


سخن مدیر مسئول : نیروهای انقلابی و متدین کار فرهنگی در عرصه فضای مجازی را جدی بگیرند/ مسئولین منافع عموم را بر منافع خواص ترجیح دهند.
ضمن عرض سلام و احترام و تبریک فرا رسیدن عید بندگی عیدسعید فطر خدمت مخاطبین ارجمند ماهنامه آوای برخوار!
خدا حافظی با ماه رحمت و غفران، ماه توبه و انابه، ماه تلاوت قرآن، ماه مناجاتهای شبانه و دعاهای سحر، جوشن کبیر و ابوحمزه ثمالی، وداعی جانکاه و دشواری است که اهل رمضان را دچار غم و اندوه می کند.
آخه چرا هرچی گرفتاری مال منه؟!

آخه چرا هرچی گرفتاری مال منه؟!

آخه چرا هرچی گرفتاری مال منه؟!
از جمله مسائلی که امروز مردم با آن روبرو هستند، مسائل اقتصادی و مشکلاتی مالی است که منشاء های مختلفی توسط متخصصین امر اقتصاد برای آن بیان می شود امّا در این میان، برخی افراد تلاش دارند ریشه تمام آنها را به نظام و دولت نسبت دهند، که این بینش و تفکر نه تنها مشکلات آنها را حل نخواهد نکرد بلکه عاملی خواهد شد تا آنها برای رفع مشکلات خود تلاشی نکرده و منتظر حل مشکلات توسط دولت و مسئولین شوند که خود این امر باعث تشدید مشکلات آنها خواهد شد.
ائمه معصومین علیهم السلام فقر مادی را یک پدیده غیرطبیعی می¬داند و عواملی که در بوجود آمدن آن نقش دارند را به ما معرفی می نماید. تنبلی و عدم پشتکار افراد یکی از مهمترین عوامل است که حضرت علی(ع) به آن اشاره می کند و می فرماید: «هر کس بر رنج(ناشی از کار) بردباری نورزد، باید فقر را تحمل کند.» همچنین بی برنامگی یا برنامه ریزی نادرست به پیدایش فقر در سطح افراد و جوامع می انجامد. به همین جهت امام علی(ع) نداشتن برنامه در زندگی و سوء تدبیر را عامل فقر دانسته است. برخی از روایات نیز اسراف را سبب زوال نعمت دانسته اند که در واقع نوعی بی برنامگی و عدم رعایت اعتدال در مصرف است. البته در سطح کلان اسراف گستره یی فراتر می یابد و هر نوع تضییع اموال کشور(اموال عمومی یا خصوصی) یا عدم بهره برداری بهینه از آن ها اسراف تلقی می شود. اسراف علاوه بر این که به جهت بی برنامگی و رعایت نکردن اعتدال موجب فقر می شود، از آن نظر که گناه است نیز سبب فقر به شمار می آید.یکی دیگر از علل فقر ارتکاب گناه می باشد. معصومان علیهم السلام گناه را سبب کم شدن روزی انسان و از عوامل فقر می دانند. امام رضا علیه السلام می فرماید: «همانا مومن نیت گناه می کند و از رزقش محروم می شود» یا در کلامی دیگر از امام علی علیه السلام آمده است: « از گناهان بپرهیزید، زیرا هیچ بلا و کم شدن روزی حتی خراش ها و زخم های بدن و سقوط و افتادن و مصیبتی نیست مگر اینکه از گناهان سرچشمه می گیرد». از عوامل کاهش روزی، کفران نعمت های الهی است، قرآن کریم در این باره می فرماید: خداوند قریه ای را به عنوان مثال مطرح می نماید که دارای امنیت و آسایش بودند و روزی فراوانی به ایشان می رسید، آنان نسبت به نعمت های الهی کفران ورزیدند، از این رو خداوند لباس گرسنگی و ترس را بر آنان پوشاند. هنگامی که شخص کفران نعمت می کند، لیاقت داشتن آن را ندارد، خداوند نیز رحمت و نعمت خویش را از او دریغ می کند. از عوامل دیگر فقر ربا خوردن است، خداوند برکت را از سود به دست آمده از معامله و قرض ربوی، برداشته است. شخصی به امام صادق(ع) عرض کرد: خداوند در قرآن کریم می فرماید: «یمحق الله الربا و یربی الصدقات»؛ خداوند ربا را نابود کرد، ولی صدقات را زیاد می کند؛ ولی می بینیم که بعضی ربا می خورند و اموالشان به ظاهر زیبا می شود. امام در پاسخ فرمودند: «چه نابودی از این بالاتر که یک درهم ربا دین انسان را نابود می کند و اگر توبه کند، باز هم اموالش از بین رفته و نابود می شود». البته نباید نقش تکدی و درخواست از دیگران را در افزایش فقر فراموش کرد؛ امیرالمؤمنان علی علیه السلام می فرمایند: «درخواست از دیگران کلید فقر است و روزی را نابود می کند».
بنابراین با تأمل و تدبّر در عوامل فوق الذکر و با نگاهی به سبک زندگی امروزی خودمان می ببینیم که این عوامل در زندگی ها با شدت و ضعف های وجود دارد، لذا قبل از انتظار داشتن حل مشکلات اقتصادی توسط مسئولین امر، سعی کنیم عواملی که باعث کم شدن روزی می شوند، را از صحنه زندگی خویش برطرف نمائیم. البته این سخنان بنده به این معنا نیست که مسئولین و برنامه ریزی ها و روابط اقتصادی حاکم بر جامعه هیچ نقشی در مشکلات بوجود آمده، ندارند، روابط ناسالم اقتصادی بر بسیاری از مردم تأثیر می نهد، شکاف طبقاتی میان اقلیت پردرآمد و اکثریت تهیدست را فزونی می بخشد و ممکن است سرانجام اقتصاد کشور را فلج نماید. توزیع ناعادلانه ثروت، انحصار ثروت در دست توانگران و ثروتمندان و ثروت اندوزی مسئولین و دست اندرکاران اقتصاد کشور از جمله عواملی است که مسئولین در ایجاد یا رفع آن نقش به سزایی دارند.
ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها نمود عملی ازدواج آسان است

ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها نمود عملی ازدواج آسان است

ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها نمود عملی ازدواج آسان استیکی از مهم ترین رخدادهای مهم و خاطره انگیز که در زندگی هر انسانی بوقوع می پیوند ازدواج و پیوند زناشویی است. هر فردی سعی می کند این مهم ترین اتفاق زندگی خویش ر ا با بهترین فردی که منطبق با معیارهای مدنظرش است، آغاز نماید.
جایگاه وقف در انواع امور خیریه

جایگاه وقف در انواع امور خیریه

جایگاه وقف در انواع امور خیریهوقف در لغت به معنی ایستادن، درنگ کردن، سکون،امساک و اقامت کردن به کاررفته و در اصطلاح به حبس عین مال،ملک و مستغلات و جاری ساختن منافع آن در راه خدا گفته می شود.

سامانه ارتباط با مسئولین
سامانه ارتباط با مسئولین
vote-iconنظرسنجی
تبلیغات