آوای برخوار » » » حسین جوادیان رئیس هیئت زورخانه ای شهرستان برخوار: ورزش پهلوانی در شهرستان برخوار قدمت دیرینه ای دارد.

حسین جوادیان رئیس هیئت زورخانه ای شهرستان برخوار: ورزش پهلوانی در شهرستان برخوار قدمت دیرینه ای دارد.

ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی ویا ورزش پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و آداب و رسوم مربوط به آن هاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته‌است.ورزش‌های زورخانه‌ای نام دیگر ورزش‌های باستانی ایرانیان است. جایی که در آن به ورزش باستانی می‌پردازند زورخانه نام دارد البته آن ذکر خانه نیز گفته می شود. هم چنین در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانه‌ای کشتی پهلوانی نیز گرفته می‌شود.پروندهٔ ثبت جهانی آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای به کوشش فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای ایران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده گردید. آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۹ برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست میراث معنوی یونسکو از سوی ایران به ثبت جهانی رسید.
 حسین جوادیان رئیس هیئت زورخانه ای شهرستان برخوار: ورزش پهلوانی در شهرستان برخوار قدمت دیرینه ای دارد.
جهت اطلاع از وضعیت این ورزش در شهرستان برخوار گفتگوی کوتاه با حسین جوادیان رئیس هیئت زورخانه ای شهرستان داشتیم که تقدیم می گردد.
چند سال است ورزش زورخانه ای در این شهرستان فعالیت دارد ؟
ورزش پهلوانی زورخانه ای قدمتی دیرینه ای در برخوار دارد انجام حرکات پهلوانی جزء فعالیت های اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده است که ورزش زورخانه ای یا ورزش باستانی نمادی از آداب و رسوم است و در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران در گذشته های دور رواج داشته است . حدود 2 سال است هیئت ورزش زورخانه ای در سازمان ورزش و جوانان شهرستان تشکیل و تاکنون پیشرفت خوبی در زمینه پیگیری و حل مشکلات و تاسیس زورخانه در سطح شهرستان داشته است.
چه تعداد زورخانه در شهرستان برخوار وجود دارد؟
دو زورخانه در شهرسین و در شهرهای دولت آباد، دستگرد، محسن آباد ، شاپورآباد ،حبیب آباد و امامزاده نرمی ، هرکدام یک زورخانه وجود دارد.
از میزان علاقمندی نوجوانان و جوانان شهرستان برخوار به این ورزش برایمان بگویید ؟
علاقمندی نوجوانان و جوانان شهرستان برخوار به ورزش پهلوانی هر روز بیشتر از پیش می شود بطوری که در سطح شهرستان بیش از 12 قهرمان ورزش زورخانه ای از شهر سین و شاپور آباد در سطح کشوری و استانی دارای مقام هستند و در شهریورماه امسال نیز علی قربانی از شهر سین در مسابقات کشوری که به مناسبت هفته دولت به میزبانی استان خراسان جنوبی برگزار گردید در بخش نوجوانان به عنوان قهرمان میل بازی انتخاب شد.

ازشروع فعالیت این ورزش در شهر دستگرد بگویید؟
برای اولین بار در دی ماه سال گذشته در شهر دستگرد ورزش پهلوانی فعالیت خود را آغاز کرد و در همین راستا نیز کلنگ احداث زورخانه ای شهر دستگرد همزمان با دریافت مجوزهای لازم از شهرداری به زمین خورد و بزودی ساخت آن نیز آغاز خواهد شد و همچنین فنداسیون ساختمان ورزش زورخانه ای شهر دستگرد با هزار متر مربع زیر بنا و 500متر ساخت با مشارکت مردم وشهرداری و شورای شهر دستگرد ایجاد می شود.
آیا اقدامی برای ایجاد زورخانه در بخشهای دیگر شهرستان برخوار داشتید ؟
در شهر حبیب آباد نیز با همکاری شهرداری و شورای شهر حبیب آباد و از طریق اجرای برنامه گلریزان در ماه مبارک رمضان امسال اقدام نموده ایم .
سخن آخر...
امیدوارم هرچه زودتر این ورزش سنتی را در تمام شهرهای شهرستان رونق بدهیم تا بتوانیم نشاط و شادابی ، امنیت و جوانمردی را به جامعه شهری و شهروندان و خانواده های محترم هدیه نماییم و از کلیه مسئولین شهرستان کمال تشکر و امتنان را دارم.

 حسین جوادیان رئیس هیئت زورخانه ای شهرستان برخوار: ورزش پهلوانی در شهرستان برخوار قدمت دیرینه ای دارد.
 حسین جوادیان رئیس هیئت زورخانه ای شهرستان برخوار: ورزش پهلوانی در شهرستان برخوار قدمت دیرینه ای دارد.
توسط: admin | در تاریخ: (9-09-1395, 19:00)
بازگشت به صفحه اصلی
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

سامانه ارتباط با مسئولین
سامانه ارتباط با مسئولین
vote-iconنظرسنجی
تبلیغات