آوای برخوار » » » با شبهات اینترنتی و شبکه های اجتماعی چگونه برخورد کنیم ؟

با شبهات اینترنتی و شبکه های اجتماعی چگونه برخورد کنیم ؟

باسمه تعالی
اینترنت به عنوان یکی از مهم ترین ابداعات بشر در قرن اخیر ، با قابلیت های متعدد و گسترده اش، بخشهای مختلف زندگی انسان را تحت تأثیرات مثبت و منفی خود قرار داده است.
استفاداه از اینترنت و به دنبال آن شبکه های مجازی اگرچه آثار مثبتی چون آشنایی با افراد ، جوامع و فرهنگ های مختلف ، امکان ارتباط با دوستان و آشنایان و از همه مهم تر دسترسی آسان و سریع به اطلاعات گسترده و فراوان را به دنبال دارد امّا تبعات منفی آن نیز قابل تأمل است تبعاتی مثل ایجاد افسردگی در نوجوانان و جوانان(1) ، انزوا و دور ماندن از محیطهای واقعی اجتماع، انحراف جنسی و بلوغ زود رس و تبلیغات ضد دینی
با شبهات اینترنتی و شبکه های اجتماعی چگونه برخورد کنیم ؟
آنچه مسلم است دشمنان این مرز و بوم که از هر وسیله ای برای ضربه زدن به این نظام و کشور بهره می گیرند استافده از فضای مجازی را به عنوان حربه ای کارآمد در دستور کار قرار داده اند . بسیار ساده لوحانه است که تصور کنیم فعالیت های مخرب شبکه های مجازی(از جلمه لاابالیگری ، بی قیدی و بی عفتی و مشروبخواری ، بی دینی و روابط جنسی نامشروع) بدون برنامه ریزی و تأمین بودجه از طرف دشمنان به ویژه استکبار جهانی یعنی دولت ایالات متحده آمریکا صورت می گیرد. چنانکه طبق گزارش سالانه کمیسیون دیپلماسی عمومی آمریکا بودجه این کشور برای جنگ نرم علیه ایران و کشورهای دیگر در سال 2015 میلادی یک میلیارد و 833 میلیون دلار بوده که این رقم برای سال 2016 به یک میلیارد و 906 میلیون دلار رسیده که هدف آن تغییر ارزش و سبک زندگی در کشورهای هدف است . این بودجه که طبق آمار رسمی اعلام شده جدای از بودجه های محرمانه و غیر رسمی است که در این راستا هزینه می گردد.(2)
همانطور که می دانید در جنگ نرم ، دشمن از ابزارهای غیر خشونت آمیز همچون تبلیغات منفی ، رواج شایعات ، مقابله با ارزشها و اعتقادات و نفوذ و ... بهره می گیرد.
یکی از مصادیق جنگ نرم ، تلاش برای آسیب رساندن به حریف از طریق حمله به باورهاست که بوسیله استحاله اعتقادی و تغییر در اعتقادات صورت می گیرد.نتیجه این تبلیغات در دراز مدت ، تغییر افکار و اعتقادات نیروهای خودی به افکار و اعتقادات و منش دشمن و درنتیجه تبدیل نیروهای خودی به سربازان دشمن و سرنگونی نظام یا حکومت هدف بوسیله همین افراد می باشد.
آنچه در این گفتار به آن اشاره می شود تبلیغات ضد دینی و القای شبهات در شبکه های اجتماعی و کانال های ضددینی است که با فرارسیدن هر مناسبت مذهبی در کشور، متناسب با آن، هتاکی نسبت به مقدسات به همراه القای شبهات و اهانت و تمسخر بزرگان دینی و سیاسی صورت می گیرد.
بخشی از این شبهات مستقیماً در جهت زیر سوال بردن اصل دین ، حقانیت ائمه ، آیات قرآن و روایات و حتی اهانت به خداوند متعال صورت می گیرد. و بخشی دیگر از این شبهات که با ظرافت بیشتر و حتی در برخی موارد خطرناکتر از شبهات دسته اول صورت می گیرد، شبهاتی هستند که با استفاده از یک مطلب صحیح مثل رسیدگی به فقراء، سعی می کنند ارزشهای دینی همچون هزینه کردن برای زیارت معصومین علیهم السلام و عزاداری اهل بیت (ع) و روزه و... را مورد هجمه قرار دهند.
در این دسته از شبهات به صورت هوشمندانه و با زیرکی تمام، پرداختن به امور مذهبی و شعائر دینی امر زاید و بیهوده تلقی و به جای آن توصیه به پرداختن این هزینه ها برای فقرا و ایتام می شود. گویا این دو کار با هم منافات دارند. مگر نه این است که بیشترین رسیدگی به فقراء و ایتام و مستضعفین جامعه ، در این گونه جلسات تبلیغ و توسط همین افراد متدیّن و مقیّد به شعائر دینی صورت می گیرد.
به عبارتی اصول حاکم بر اینگونه شبهات، استفاده از دو چیز است : 1- استفاده از عناوین افراد مشهور مثل مرحوم دکتر شریعتی و حسین پناهی و ... که با کمی تفحص در آثار آنها مشخص می شود اکثر این جملات مربوط به این اشخاص نیست.
2- استفاده از یک ابزار صحیح برای زدودن شعائر دینی
به عنوان مثال شبهه ای که به مناسبت ماه مبارک رمضان در تعدادی از شبکه های مجازی و به نام کی از افراد معروف منتشر شده اشاره نموده و پاسخی اجمالی جهت آن ارائه می گردد:
شبهه : « ای کاش یک ماه موظف بودیم از اذان صبح تا غروب آفتاب فقرا را سیر کنیم نه اینکه گرسنگی و تشنگی کشیده تا فقط رنج آنها را درک کنیم ...»
همانطور که ملاحظه می شود نویسنده متن تمام فلسفه روزه داری را خلاصه در درک رنج و گرسنگی فقرا کرده و بعد نتیجه می گیرد که به جای آن بهتره است به فقرا رسیدگی کرد. در حالیکه روزه داری فلسفه های متعددی همچون ایجاد تقوا در انسان، ایجاد صبر و تقویت اراده ، یاد خداوند و قیامت ، آزمایش اخلاص بندگان ، سلامتی جسم و ... را دارد.
و از طرف دیگر احکام فراوانی مخصوص فقرا در همین ماه رمضان به چشم می خورد. زکات فطره، کفاره افطار عمدی، حکم فدیه دادن به فقرا برای کسانی که به خاطر عذری نتوانستند روزه بگیرند. به همین جهت است که پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار علیهم السلام سفارش فراوانی به افطاری دادن کرده اند چراکه این عمل روحیه رسیدگی به فقراء و سیر کردن گرسنگان را در انسان تقویت می نماید.
بسیاری از ایتام و محرومان توسط همین روزه داران اداره می شوند و جشن های گلریزان، غالباً برای قصد تقرب به خداوند متعال توسط افراد متدیّن انجام می گیرد.
در پایان آنچه به نظر می رسد دغدغه دلسوزان نظام جمهوری اسلامی مخصوصاً مقام معظم رهبری (حفظه ا...) به عنوان سکاندار انقلاب و تشیع می باشد، مقابله با آسیب های این شبکه ها است و لذا ایشان در دیدار اخیرشان با طلاب، فعالیّت و مقابله با تخریب های دشمنان در فضای مجازی را جهاد نامیدند.
جوانان و مخاطبین فضای مجازی ضمن داشتن هوشیاری کامل در مواجه با این شبهات شبکه های مجازی می بایست اولاً با مطالعه دقیق در احکام و عقاید دینی، به تقویت اعتقادات خویش بپردازند و اگر با سوالی در این امور مواجه شدند با توجه به آیه « فاسئلوا اهل الذکر » قبل از پیش داوری به متخصصان این امور مراجعه نمایند.
ثانیاً با مطالعه دقیق از اهداف دشمنان، سواد رسانه ای خویش را افزایش دهند و ثالثاً از تکثیر شبهات و شایعات دشمنان پرهیز نموده و مراقب باشند سرباز بی جیره و مواجب دشمنان در این عرصه نگردند بلکه با پاسخهای مستدل و منطقی به تکثیر کنندگان این شبهات ، تکلیف خود را نسبت به دین مبین اسلام و مذهب حقّه تشیع ادا نمایند.
والسلام
حجت الاسلام رضا کریمی
توسط: admin | در تاریخ: (20-06-1395, 23:34)
بازگشت به صفحه اصلی
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

سامانه ارتباط با مسئولین
سامانه ارتباط با مسئولین
vote-iconنظرسنجی
تبلیغات