آوای برخوار » » » شهردار دولت آباد: اگر بدهکاری داریم به خاطر امورات شهر بوده و نه برای ریخت و پاش.

شهردار دولت آباد: اگر بدهکاری داریم به خاطر امورات شهر بوده و نه برای ریخت و پاش.

به گزارش آوای برخوار به مناسبت 14 تیر ماه روز شهرداری ها و دهیاری ها ، مهندس اطهری فر شهردار دولت آباد با حضور تعدادی از خبرنگاران استان و شهرستان نشست خبری در محل شهرداری دولت آباد برگزار نمود. بخشی از پرسش و پاسخ ها به حضور شما مخاطبین عزیز تقدیم می گردد.
شهردار دولت آباد: اگر بدهکاری داریم  به خاطر امورات شهر بوده و نه برای ریخت و پاش.
گزارش مختصری از عملکرد سال 94 شهرداری دولت آباد ارائه فرمائید:
عملکرد شهرداری وابسته به زمان و شرایط روز جامعه و مثل خیلی از فعالیتها، بسته به پیشرفت جهان وسیع می شود و مثل 20 سال قبل منحصر در حوزه خدمات شهری و آسفالت معابر نیست.
الان شهرداری در همه عرصه های جامعه فعالیت دارد. منتها شدت و ضعف دارد. و وضعیت و شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مردم عامل کند کننده یا شدت دهنده به عملکردها هستند. ما بیشتر به فعالیتهای عمرانی، تکمیل پروژه ها یا شروع و ادامه پروژه ها پرداختیم .مثلا آسفالت معابر را با توجه به درخواست مردم بصورت جدی پیگیر بودیم و هستیم، احداث فرهنگسرای شهرداری، ورزشگاه و کتابخانه کربکند، باغ بانوان، پارک بوستان مادر با مساحت 120 هزار متر و پروژه های ریز و درشت دیگر مثل سرویسهای بهداشتی سطح شهر و ایستگاه های اتوبوس.
تعدادی از پروژه ها مثل ساختمان دفتر امام جمعه و شرکت تعاونی شهرداری ، آسفالت خیابان های منطقه صنعتی و ایستگاه اتوبوس مکانیزه در اواخر سال 94 افتتاح گردید و پروژهای یادمان شهدای گمنام، بوستان مادر ، میدان مدرس و بلوار امامزاده محمود (ع) ، ورزشگاه کربکند حدود یک ماه گذشته با حضور استاندار ، افتتاح شد و قبل از آن نیز با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، سالن مدیریت بحران افتتاح گردید.
عملکردمان در عرصه های فرهنگی و اقتصادی راضی کننده نبوده ، مثل جذب توریست که خیلی کار می برد و عرصه را برای سرمایه گذاران بیرونی باز می کند. البته در زمینه فرهنگی اتفاقات نسبتاً خوبی مثل کمک مالی به مساجد و پایگاه های بسیج و کانون های فرهنگی ، حضور در مراسمات، نصب بنرها در مناسبتهای مختلف و ... داشته ایم ولی بطور کلی مطلوب نبوده است.
در سال 95 چه برنامه های دارید؟
با توجه به اینکه در سال آخر شورای اسلامی شهر هستیم سعی کرده ایم دو رویکرد داشته باشیم : یک: رویکرد بهسازی و آسفالت معابر سطح شهر به خصوص در قسمت های بافت قدیمی شهر که این را به طور مستمر ادامه خواهیم داد و تکمیل پروژه های باقیمانده که به آن ایده ال مورد نظر برسیم. دو : احداث زورخانه جهت ورزش باستانی با کمک خیرین
در رابطه با بحث آلاندگی شهر، شهرداری چه اقداماتی را انجام داده است؟
امیدوارم این مطالبه بصورت همگانی و مستمر مردم شریف دولت آباد از مسئولین باشد. از یک طرف شهر دولت آباد با توجه به اینکه شهری چسبیده به اصفهان است و شهر اصفهان به خاطر کلان شهر بودنش تأثیر زیادی بر این شهر گذاشته است، و از طرف دیگر منطقه صنعتی از لحاظ وسعت و مساحت رشد زیادی داشته و ابتدای فعالیت این منطقه صنعتی تا کنون تقریباً هیچ اقدامی برای توسعه زیست محیطی این منطقه نشده است. در سال 1358 مساحت این منطقه 100 هکتار بوده که الان 1700 هکتار شده است. و این درحالی است که هیچ نقطه فضای سبزی ندارد. دریغ از یک درخت .
شهرداری در همین راستا مطالعات زیادی برای خرید و استفاده از پس آب تصفیه خانه شمال اصفهان انجام داده است . سه شرکت معتبر در زمینه آب تاکنون در این خصوص فعالیت داشتند و نقشه های آن را آماده نمودند و قرارداد خرید آب هم بسته شده است . ما جزو اولین شهرداری های کشور هستیم که چنین قراردادی با وزارت نیرو منعقد کرده است. قرار بود هفته قبل از ماه مبارک رمضان از قرار داد ما به عنوان یک الگوی منابسب برای الگوی مقاومتی مصرف با حضور جهانگیری معاون رئیس جمهور و وزیر نیرو رونمایی شود که با سفر رئیس جمهور مصادف شد. این پروژه پرهزینه و در بلند مدت به نتیجه خواهد رسید. با این توصیف توسعه فضای سبز منطقه صنعتی برای محیط زیست و جلوگیری از توسعه منطقه صنعتی از نان شب برای مردم واجب تر است .
شهرداری دولت آباد در جهت ارائه خدمات الکترونیک چه فعالیت های را انجام نموده است؟
شهرداری ها چند سالی است که وارد دولت الکترونیک شده اند و شهرداری دولت آباد در این امر پیشتاز بوده است . امکان پرداخت قبوض، امکان پیگیری مواردی از جمله صدور پروانه، شکایات مردمی و پرداخت هزینه ها از طریق دستگاه پوز از جمله خدمات الکترونیک این شهرداری است. شهرداری ها در این زمینه نسبت به سایر ادارات پیشرفته تر هستند.
شهرداری صرفنظر از موارد سیاسی با چه چالشهای دیگری روبرو است ؟
اگر شهرداری را به عنوان یک دولت محلی به حساب بیاوریم و شورای اسلامی شهر را مجلس محلی بدانیم . ما باید همان دغدغه های که در هنگام انتخاب نماینده مجلس داریم برای انتخاب اعضای شورا نیز داشته باشیم . سرنوشت هر شهری به احساس تعهد بزرگان و معتمدین با تقوای که پا به این عرصه می گذارند و به انتخاب صحیح شهروندان بستگی دارد. اگر این دو امر اتفاق بیافتد، شهرداری می تواند با هر چالشی مبارزه کند . من عقیده دارم که پول، حلال تمام مشکلات نیست ، بلکه ما کمبود تدبیر داریم که اگر این خلأ را در سیستم های مربوطه حل کنیم، هنوز هم کشورمان از خیلی کشورهای دیگر ثروتمند تر است.
شهرداری در حوزه معماری اسلامی - ایرانی چه تدابیری سنجیده است؟
ما خیلی از این مبحث عقب هستیم . در دولت آباد که یکی از قدیمی ترین شهرهای استان اصفهان است، ساختمانهای با هویت 50 ساله کم پیدا می شود. به چند دلیل : 1. متأسفانه از صنعت ساخت و ساز در کشور فقط صدور پروانه با شهرداری است و بحث های دیگر به نظام مهندسی ساختمان که نهاد مستقلی است، بر می گردد. ضمن اینکه هر چه شرایط اقتصادی سخت تر شود، بیشترین جایی که لطمه می بیند حوزه فرهنگ و معنویت است . اعتلای فنی، شخصیتی ،کیفی و عینی مجلس محلی (شورای شهر) که نقش مهمی در این مسئله دارد. موزه مردم شناسی با محوریت تعزیه طراحی اش انجام شده که تصویر سازی آن هم شده است و در حاضر دنبال جانمایی آن هستیم . ما به دو دلیل قصد راه اندازی موزه مردم شناسی در این شهر را داریم یک: دولت اباد پایتخت تعزیه ایران است و دو :مردم دولت اباد علاقه زیادی به جمع آوری عتیقه و اشیای قدیمی دارند.
کمک های مالی شهرداری به مجموعه های فرهنگی و کانون مساجد بر چه اساسی صورت می گیرد؟
ترکیبی از شهرداری و شورای شهر با هم دیگر در توزیع کمکهای مالی دست دارند. البته بیشترین تصمیم گیرنده شورای شهر است. در حال حاضر ما می بینیم کمکها بصورت همگون توزیع نمی شود . بعضی از جاها مساجد زیادی وجود دارد و برخی جاها اصلاً مسجد ندارد. ما برای هر مسجدی ساخت سرویس بهداشتی و هزینه های دیگری را در نظر گرفتیم که بازخورد خوبی داشته است . شهرداری در همین راستا نامه ای به شورای شهر ارسال کرده است که هنوز پاسخی از طرف شورا به دست ما نرسیده است. یکی از مطالباتی که مردم باید از مسئولین آتی خود داشته باشند این است که از گستردگی هر چه بیشتر این شهر جلوگیری نمایند. چراکه وسعت شهر دولت آباد سه برابر جمعیت آن است که این قضیه هزینه ها را چند برابر کرده است. بطور مثال در دولت آباد در خیابان سلمان بیشتر بخشهای خیابان خالی از خانه است .این در حالی است که ما شهرکهای میلاد و فردوسی و گلها را ایجاد کردیم. شهر باید جمع و جور و کوچک شود تا بیشتر رسیدگی شود.
لطفا از نقش مطبوعات و رسانه ها در ارتقاء سطح فرهنگ شهروندی بفرماید؟ آیا شهرداری از این پتانسیل استفاده نموده است؟
امروزه چرخ دنیا بر رسانه می چرخد و خیلی از فعل و انفعالات را رسانه ها راهبری می کنند . رسانه ها وقتی همدوش با شهرداری و جامعه هستند که خودشان در ارتقاء خودشان کوشا باشند. باید سعی کنند دانششان را بالا ببرند که در هر زمینه ای صاحب نظر باشند. تهیه خبر و انتشار آن بخشی از وظیفه مطبوعات است بلکه مطبوعات باید نقش مؤثرتری در رفع مشکلات داشته و برای حل آنها راهکار ارائه نمائیم.
ما نخبگان فراوانی داریم که باید از آنها در حوزه تخصصشان بهره ببریم. مردم دولت آباد بصورت واقعی در صحنه هستند و نسبت به قضایا واکنش نشان می دهند و برخورد می کنند. بنده وقتی خدمتم تمام شد مجموعه از پیامهای مردم را که برای بنده فرستادند را منتشر خواهم کرد، که واقعا خیلی مرا در پیشبرد اهدافم کمک کردند..
اخیراً شنیده می شود شهرداری با یک بدهی چند میلیاردی روبرو شده است ؟ آیا این مطلب صحت دارد؟
با توجه به وضعیت رکود اقتصادی کشور این یک امر طبیعی است . ما در بحث مطالبات شهرداری از مردم، زمین دریافت کردیم. در عوض وجه نقد ما کاهش پیدا کرد و از طرفی الان زمین ها یا به فروش نرفته و یا با قیمت پایین خریداری می شوند که این امر باعث بدهی شده و با فروش زمین ها مشکل حل خواهد شد.
اگر بدهکاری داریم به خاطر امورات شهر بوده و نه برای ریخت و پاش . ما اگر می خواستیم بدهکار نباشیم باید پروژه ها را تعطیل می کردیم . بنده قول می دهم که اگر تا پایان این دوره شورای شهر باشم ، شهرداری را با یک بدهی معقول تحویل دهم .
مهندس اطهری فر در پایان در خصوص باغ بانوان خاطر نشان شد : اگر احداث باغ بانوان به تأخیر افتاده به خاطر وسواس کیفیتی بوده نه اهمال . چون خیلی طرحش پیچیده است . فعالیتهای عمرانی این باغ تا پایان شهریور ماه پایان خواهد یافت و بعد از اجرای فضای سبز به یاری خداوند تا اوایل نیمه دوم سال بهره برداری می شود .
ایشان در ادامه ضمن خیالی دانستن امتداد بلوار جانبازان تأکید کرد : یک سوم این بلوار در محدوده شهر اصفهان است و مسئولین شهر اصفهان به خاطر غیر قانونی بودن و همچنین نبود آن در طرح جامع شهری اصفهان ، با آن موافق نیستند. با این حال تلاش ما این است تا اخر سال امتداد این بلوار را تا جاده گاز احداث نمائیم.
شهردار دولت آباد با اشاره به مشکلات موجود در مسکن مهر زمان آباد گفت : جلسه ای با حضور آقای حاجی نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی جهت رفع مشکلات این مجموعه همچون فضای سبز، مسجد و تأمین آب داشتیم که انشاا... در آینده مشکلات کاهش خواهد یافت.
در پایان ضمن تشکر از مسئول محترم روابط عمومی شهرداری دولت آباد که این نشست را تدارک دیدند تا جمعی از خبرنگاران با شهردار محترم شهر دولت آباد گفتگوی صمیمانه داشته و فرصتی فراهم شود تا برخی از دغدغه های مردم را با ایشان در میان بگذارند.
توسط: admin | در تاریخ: (19-06-1395, 18:59)
بازگشت به صفحه اصلی
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

سامانه ارتباط با مسئولین
سامانه ارتباط با مسئولین
vote-iconنظرسنجی
تبلیغات