آوای برخوار » » » آخه چرا هرچی گرفتاری مال منه؟!

آخه چرا هرچی گرفتاری مال منه؟!

آخه چرا هرچی گرفتاری مال منه؟!
از جمله مسائلی که امروز مردم با آن روبرو هستند، مسائل اقتصادی و مشکلاتی مالی است که منشاء های مختلفی توسط متخصصین امر اقتصاد برای آن بیان می شود امّا در این میان، برخی افراد تلاش دارند ریشه تمام آنها را به نظام و دولت نسبت دهند، که این بینش و تفکر نه تنها مشکلات آنها را حل نخواهد نکرد بلکه عاملی خواهد شد تا آنها برای رفع مشکلات خود تلاشی نکرده و منتظر حل مشکلات توسط دولت و مسئولین شوند که خود این امر باعث تشدید مشکلات آنها خواهد شد.
ائمه معصومین علیهم السلام فقر مادی را یک پدیده غیرطبیعی می¬داند و عواملی که در بوجود آمدن آن نقش دارند را به ما معرفی می نماید. تنبلی و عدم پشتکار افراد یکی از مهمترین عوامل است که حضرت علی(ع) به آن اشاره می کند و می فرماید: «هر کس بر رنج(ناشی از کار) بردباری نورزد، باید فقر را تحمل کند.» همچنین بی برنامگی یا برنامه ریزی نادرست به پیدایش فقر در سطح افراد و جوامع می انجامد. به همین جهت امام علی(ع) نداشتن برنامه در زندگی و سوء تدبیر را عامل فقر دانسته است. برخی از روایات نیز اسراف را سبب زوال نعمت دانسته اند که در واقع نوعی بی برنامگی و عدم رعایت اعتدال در مصرف است. البته در سطح کلان اسراف گستره یی فراتر می یابد و هر نوع تضییع اموال کشور(اموال عمومی یا خصوصی) یا عدم بهره برداری بهینه از آن ها اسراف تلقی می شود. اسراف علاوه بر این که به جهت بی برنامگی و رعایت نکردن اعتدال موجب فقر می شود، از آن نظر که گناه است نیز سبب فقر به شمار می آید.یکی دیگر از علل فقر ارتکاب گناه می باشد. معصومان علیهم السلام گناه را سبب کم شدن روزی انسان و از عوامل فقر می دانند. امام رضا علیه السلام می فرماید: «همانا مومن نیت گناه می کند و از رزقش محروم می شود» یا در کلامی دیگر از امام علی علیه السلام آمده است: « از گناهان بپرهیزید، زیرا هیچ بلا و کم شدن روزی حتی خراش ها و زخم های بدن و سقوط و افتادن و مصیبتی نیست مگر اینکه از گناهان سرچشمه می گیرد». از عوامل کاهش روزی، کفران نعمت های الهی است، قرآن کریم در این باره می فرماید: خداوند قریه ای را به عنوان مثال مطرح می نماید که دارای امنیت و آسایش بودند و روزی فراوانی به ایشان می رسید، آنان نسبت به نعمت های الهی کفران ورزیدند، از این رو خداوند لباس گرسنگی و ترس را بر آنان پوشاند. هنگامی که شخص کفران نعمت می کند، لیاقت داشتن آن را ندارد، خداوند نیز رحمت و نعمت خویش را از او دریغ می کند. از عوامل دیگر فقر ربا خوردن است، خداوند برکت را از سود به دست آمده از معامله و قرض ربوی، برداشته است. شخصی به امام صادق(ع) عرض کرد: خداوند در قرآن کریم می فرماید: «یمحق الله الربا و یربی الصدقات»؛ خداوند ربا را نابود کرد، ولی صدقات را زیاد می کند؛ ولی می بینیم که بعضی ربا می خورند و اموالشان به ظاهر زیبا می شود. امام در پاسخ فرمودند: «چه نابودی از این بالاتر که یک درهم ربا دین انسان را نابود می کند و اگر توبه کند، باز هم اموالش از بین رفته و نابود می شود». البته نباید نقش تکدی و درخواست از دیگران را در افزایش فقر فراموش کرد؛ امیرالمؤمنان علی علیه السلام می فرمایند: «درخواست از دیگران کلید فقر است و روزی را نابود می کند».
بنابراین با تأمل و تدبّر در عوامل فوق الذکر و با نگاهی به سبک زندگی امروزی خودمان می ببینیم که این عوامل در زندگی ها با شدت و ضعف های وجود دارد، لذا قبل از انتظار داشتن حل مشکلات اقتصادی توسط مسئولین امر، سعی کنیم عواملی که باعث کم شدن روزی می شوند، را از صحنه زندگی خویش برطرف نمائیم. البته این سخنان بنده به این معنا نیست که مسئولین و برنامه ریزی ها و روابط اقتصادی حاکم بر جامعه هیچ نقشی در مشکلات بوجود آمده، ندارند، روابط ناسالم اقتصادی بر بسیاری از مردم تأثیر می نهد، شکاف طبقاتی میان اقلیت پردرآمد و اکثریت تهیدست را فزونی می بخشد و ممکن است سرانجام اقتصاد کشور را فلج نماید. توزیع ناعادلانه ثروت، انحصار ثروت در دست توانگران و ثروتمندان و ثروت اندوزی مسئولین و دست اندرکاران اقتصاد کشور از جمله عواملی است که مسئولین در ایجاد یا رفع آن نقش به سزایی دارند.
توسط: admin | در تاریخ: (4-07-1394, 19:46)
بازگشت به صفحه اصلی
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

سامانه ارتباط با مسئولین
سامانه ارتباط با مسئولین
vote-iconنظرسنجی
تبلیغات