آوای برخوار » » » مسئولین! به داد مسجد و منار شهرسین با قدمتی 1000 ساله برسید.

مسئولین! به داد مسجد و منار شهرسین با قدمتی 1000 ساله برسید.

به گزارش آوای برخوار، شهر سین یکی از شهرهای شهرستان برخوار در فاصله تقریباً ۱۰ کیلومتری شمال شهر اصفهان قرار دارد که قدمت آن به پیش از اسلام می‌رسد. در این شهر مسجدی با مناری به ارتفاع 30 متر وجود دارد که این منار از میانه کج شده و در قدیم الایام همانند مناره‌های محله جویباره اصفهان افزون بر اذان گویی، بر فراز آن آتش برمی‌افروختند تا کاروانیان گمگشته در بیابان بتوانند راه خویش را به سوی آبادی و شهر اصفهان باز جویند. در پایین این منار کج، کتیبه‌ای منقوش به تاریخ ۵۲۶ هجری قمری (عصر سلجوقی) قرار دارد که از منظر تاریخی این کتیبه را قدیمی تر از کتیبه موجود در مسجد جامع اصفهان می‌نمایاند. این درحالی است که به گفته مورخین تا پیش از این کتیبه موجود در مسجد جامع اصفهان قدیمی‌ترین کتیبه تاریخ دار ایران دانسته می‌شده است.
این مسجد قديمی ترين بناي اسلامي داراي تاريخ با نماي كاشيكاري است كه تا كنون در ايران شناخته شده است. مناره سين از نظر فنون به كار رفته در ساختمان شباهت بسياري با مناره غار دارد. براين مناره دو كتيبه به خط كوفي نقش شده است. يكي بر بالاي منار با كاشي آبي و ديگري در پايين با آجر تراشيده. مفاد كتيبه اول آيه ۳۳ از سوره فصَلت مي باشد. اما در كتيبه دوم نام باني مناره به نام ابواسماعيل محمد بن الحسين بن علي بن زكريا و تاريخ ۵۲۶ هجري قمري آمده است. يكي از محققين و پژوهشگراني كه در باره مناره هاي ايران تحقيقات جامعي كرده در باره تاريخ اين مناره مي نويسد : "اين تاريخ قديمي ترين تاريخي است كه تا كنون بر بنائي ايراني با تزئينات مينائي رنگ كشف شده است."
روز گذشته طی بازدیدی که مدیر مسئول ماهنامه آوای برخوار به همراه جمعی از اهالی شهر سین از مسجد و منار داشتند، با صحنه های مواجه شدیم که باعث تأسف شد . این بنای قدیمی با قدمت نزدیک به 1000 سال دچار تخریب های قابل ملاحظه ای شده است بصورت که پایین دیوار اصلی مسجد به علت نم زیاد دچار تخریب شده و همچنین بالای منار نیز چند ترک برداشته است . بنابراین باتوجه به قدمت بالای این بنای ایرانی اسلامی لازم است که مسئولین میراث فرهنگی کشور، استان و شهرستان هر چه زودتر نسبت به ترمیم این میراث گرانبها اقدام نمایند. همانطور که مستحضرید شهرستان برخوار یکی از شهرستان های باقدمت استان اصفهان است که آثار تاریخی فراوانی را در خود جای داده بوده است ولی در طول قرون گذشته این آثار به دلایل مختلف از بین رفته است . لذا می طلبد که هر چه زودتر نسبت به ترمیم این بنای گرانقدر اقدامی در خور و شایسته انجام گیرد.
ضمنا از دو برج کبوترخانه و گودال های عقیق خاکبرداری شده توسط کوره های آجر پزی، میدان عاشورا نیز بازدید انجام گرفت.
مسئولین! به داد مسجد و منار شهرسین با قدمتی 1000 ساله برسید.
مسئولین! به داد مسجد و منار شهرسین با قدمتی 1000 ساله برسید.
مسئولین! به داد مسجد و منار شهرسین با قدمتی 1000 ساله برسید.
[thumb=right]
http://avayeborkhar.ir/uploads/posts/2017-04/1491038605_-.jpg[/thumb]
توسط: admin | در تاریخ: (12-01-1396, 13:53)
بازگشت به صفحه اصلی
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم

سامانه ارتباط با مسئولین
سامانه ارتباط با مسئولین
vote-iconنظرسنجی
تبلیغات